Gipszkarton
Kérdése van? Keresse kollégánkat: +36704171747
A gipszkarton rendszerek, másnéven szárazépítészet egyre népszerűbbé válik hazánkban is, legyen szó új építésű házakról, vagy felújításokról. Kínálatunkban megtalálja a legkülönbözőbb gipszkartonokat, legyen az normál, impregnált, tűzgátló, vagy tűzgátló és impregnált. Beszéljünk falakról vagy álmennyezetről a szükséges elemeket gyorsan leszállítjuk.
Miből épül fel egy gipszkarton rendszer?
1. Szigetelő szivacscsík
2. UW profil
3. Beütő tipli
4. CW profil
5. UA profil
6. L rögzítő
7. Gipszkarton tábla
8. Hézagoló gipsz
9. Hézagerősítő üvegfátyol
10. Fugatakaró csík
11. CD toldó
12. UD profil
13. Acél beütőék
14. Gyorscsavar fém bordához
15. Opel vagy borsócsavar borda kapcsolatokhoz
16. Önmetsző csavar merev bordához
17. Szemes függesztőhuzal
18. Nóniusz függesztő
19. CD profil
20. CD keresztösszekötő elem
Szárazépítészeti rendszerek, gipszkarton és kiegészítői
A szárazépítészet egy olyan építési módszer, amelyben a falakat, mennyezeteket előre gyártott építőelemekből építik fel. A szárazépítési technológiák közül a gipszkarton rendszerek a legelterjedtebbek.
A gipszkarton rendszer alapját a gipszkarton lapok, más néven gipszkarton táblák és a hozzájuk tartozó gipszkarton profilok alkotják. A lapok magukban foglalják a gipszmagot, amely egy természetes anyag és a környezetbarát előállításáról ismert. A lapok csavarokkal vannak a profilokra rögzítve, amelyek általában acélból készülnek, de egyre gyakrabban használnak fát is a szerkezetekben.
A gipszkarton rendszerek előnyei:
- gyorsan és egyszerűen telepíthető, alacsony építési költséggel
- a falak és a mennyezetek kialakítása nem igényel sok szakértelmet
- a lapok könnyen vághatók és fúrhatók, így könnyű a megfelelő formára szabni
- az áram-, víz- és fűtési rendszerek csövei könnyen elhelyezhetőek és áthelyezhetőek benne
Az álmennyezet egy másik népszerű szárazépítészeti megoldás, amely segítségével különféle kialakítású és magasságú mennyezeteket lehet létrehozni. Az álmennyezetek a falakhoz és az eredeti mennyezethez rögzített profilokból és a gipszkarton lapokból állnak. Az álmennyezetek lehetővé teszik a rejtett világítás, az elektromos vezetékek és csövek elhelyezését is.
Összefoglalva, a szárazépítészet, különösen a gipszkarton rendszerek és az álmennyezetek, nagyon előnyös lehet az építőiparban.
Miből áll egy gipszkarton tábla?
A gipszkarton táblák gipszből és kartonpapírból állnak. Ez az egyszerű és környezetbarát építőanyag hazánkban is egyre több építkezésen kerül használatra. Kevés olyan terület van egy lakóházban vagy irodaházban, ahol ne lehetne hasznosítani valamelyik fajtáját. Általános területeken, mint az irodatér vagy a nappali normál gipszkarton használhatunk. A normál gipszkarton ára a legkedvezőbb a különböző gipszkarton táblák között. Fürdőszobákban, vizes helyiségekben javallott impregnált típust használni, míg tűzveszélynek kitett területeken tűzgátló gipszkarton használata javasolt, sőt sokszor előírás.
Hol használjuk az impregnált gipszkarton táblákat?
A Norgips gipszkarton táblák között találhatunk impregnált kivitelt, melyek fokozott nedvességállósággal vannak felvértezve. Ennek köszönhetően az impregnált gipszkarton táblákat nyugodtan használhatjuk vizes helyiségeinkben, mint például a fürdőszoba, a WC vagy a konyha. Az impregnált gipszkarton tábláknál nem probléma, ha a helyiség relatív nedvességtartalma 70% feletti, viszont a 85%-os határt már nehezen viseli.
Hol használhatjuk a tűzgátló gipszkarton táblákat?
A tűzgátló gipszkarton táblákat válaszfalak és előtétfalak burkolataként, álmennyezetként és tetőterek beépítéséhez is használják, meghatározott tűzállóságú válaszfalak (max. EI 180-ig) kialakítására. Fontos, hogy olyan helyiségben használhatjuk csak, ahol a relatív páratartalom nem haladja meg a 70%-ot. A tűzgátló gipszkarton gipszmagja megnövelt sűrűségű, üvegszállal erősített, rózsaszín karton különbözteti meg piros feliratokkal.
Létezik tűzgátló és impregnált gipszkarton tábla is?
Igen, ezek a gipszkarton táblák egyesítik a tűzgátló gipszkarton és az impregnált gipszkarton előnyeit. Így olyan helyiségben is biztosíthatjuk a tűzgátló gipszkarton használatát, ahol a relatív nedvességtartalom 70% feletti.
Mikor milyen gipszkarton profil kell?
A gipszkarton profilt attól függően kell megválasztani, hogy falat vagy álmennyezetet szeretnénk belőle készíteni. Ezen túlmenően fontos, hogy mekkora az adott tér belmagassága, ahol a gipszkarton profilok elhelyezésre kerülnének. Továbbá, hogy falat vagy beltéri nyílászárót szeretnénk ott elhelyezni. Milyen erősnek kell lennie a falnak, illetve milyen vastag kell hogy legyen annak érdekében, hogy elhelyezhető legyen benne például hanggátló vagy hőszigetelő ásványgyapot szigetelés.
Mi az az UD profil?
Az UD profil álmennyezetek, tetőtér beépítések, keskeny előtétfalak fal melletti szegélyprofilja, melyet az 50 cm-ként előfúrt furatokon keresztül kell a fogadószerkezethez rögzíteni, a megfelelő testhanggátlás céljából öntapadó szigetelő szivacscsík alkalmazásával. Anyaga lehet 05-ös vagy 06-os acélvastagságú.