Lépésálló szigetelés – Hol, hogy és mikor alkalmazzuk?
Legtöbbünk a hőszigetelés szóból egyből a homlokzati szigetelésre asszociál, pedig az energia jelentős része vész el a padlón és a födémen is. Ezeken a helyeken lehet csökkenteni a pazarlást az ISOMASTER EPS és grafitos EPS termékekkel. Na de nézzük, hol, hogyan és mikor célszerű alkalmazni a lépésálló szigetelést?
Hol használjuk a lépésálló hőszigetelést?
A lépésálló hőszigetelés elsődleges felhasználási helye a talajjal érintkező, vízszigeteléssel védett padlószerkezetekben van. Magyarul a padlóban. Népszerű anyag födémszigetelés esetén is abban az esetben, ha aktívan szeretnénk használni a padlást, azon járkálni, dolgokat tárolni. Ezen túlmenően használhatjuk még nem járható, egyhéjú melegtetőben vagy extenzív zöldtetőben is.
Az EPS 100 vagy afeletti sűrűségű termékek már kiválóan alkalmasak lépésálló hőszigetelésnek. Nem véletlen, hogy újépítésű házak esetén, illetve jelentős felújításoknál, amikor padlófűtés kerül beépítésre ezt használják. A rétegrend ebben az esetben a következő szokott lenni: aljzatbeton/szerelőbeton, vízszigetelés (jellemzően bitumen), lépésálló EPS, rendszerlemez vagy vasháló, padlófűtéscsövek majd az esztrich beton és erre érkezik az általunk választott hideg- vagy éppen melegburkolat.
Az alkalmazás helyszínétől függően kell kiválasztani a különböző sűrűségű termékeket.
Családi házak esetén még a garázsban is elegendő az EPS 100 sűrűség, amely a Szigetelésházhoz.hu-n akár fehér, akár grafitos változatban is széles mérettartományban elérhető. Ahogy a homlokzati hőszigetelés esetén, úgy a lépésálló szigeteléskor is igaz, hogy a grafitadalékkal ellátott verziók 20%-kal növelt hővezetési tényezővel bírnak. Így ha helyszűkében vagyunk a rétegrend vastagságát tekintve a maximális hőszigetelőképesség elérése érdekében alkalmazzuk a grafitos EPS lapokat.
Ipari jellegű környezetben, így raktárakban, nagy terhelésű üzlethelyiségekben, már a nagyobb sűrűségű EPS 150 alkalmazása ajánlott. Ebből a verzióból is rendelkezésre áll grafitos változat. Mivel ezek a termékek jellemzően olyan projektekben kerülnek felhasználásra, ahol előre tervezhető a beépítés, így ezeket a termékeket rendelésre gyártatjuk és 2-3 hetes átfutással kerülnek kiszállításra.
A még nagyobb terheléssel bíró, jellemzően gyárépületekben használhatjuk az EPS 200 táblákat. Ezek, a 150-es változathoz hasonlóan külön megrendelésre kerülnek legyártásra. Árakról érdeklődjenek kollégáinknál.
Hogyan használjuk a lépésálló hőszigetelést?
A lépésálló hőszigetelő táblák alkalmazása nem nagy művészet. Legyen szó padló vagy födémszigetelésről a legtöbb esetben elegendő a táblákat vízszintesen a földre helyezni. A követő rétegek elvégzik a rögzítés feladatát.
Mikor alkalmazzuk a lépésálló hőszigetelést?
A lépésálló szigetelést akkor kell alkalmazni, amikor az adott felületen várhatóan fognak közlekedni és az adott felület közvetlenül vagy közvetve kapcsolatban van a külvilággal, így hőszigetelésre van szükség.
Az, hogy időben mikor alkalmazzuk valószínűleg mindenkinek egyértelmű. Mindig abban a munkafázisban kell a lépésálló hőszigetelést alkalmazni, amikor logikus, telepítése a legköltséghatkonyabban elvégezhető. Így ha padlófűtést telepítünk és szeretnénk hőszigetelést tenni alá, akkor a szerelőbeton megléte és a padlófűtési rendszerlemezek lehelyezése között kell lefektetni a hőszigetelő táblákat.